Yavru Kedi Maması Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?
15.5.2019 12:17:55

Kedi dostlarımız için kedi maması seçimi yaparken onların sağlıklarını ve gelişimlerini göz önüne alarak seçim yapmalıyız. Çünkü kullanacağımız kedi maması onların gelişmesi için çok önemlidir. Ucuz ve kalitesiz mamaların kullanılması çok fazla sağlık sorunlarına sebep olmakla birlikte kedinin gelişimini kötü yönde etkiler ve dostunuzun ömrünü kısaltır. Yavru kedi maması seçiminizde ilk önce dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden birisi kedinizin yaşıdır. 0-12 ay arasında bulunan kediler yavru kedi olarak nitelendirilmektedir. Yavru kediler yüksek protein ve yağ oranlarına ihtiyaç duyduklarından dolayı, özellikle bu dönemde çok iyi bir yavru kedi maması verilmesi gerekmektedir.


 

Yavru kedi bakımında ilk 2 ay çok önemlidir. Bu dönemde kedilerin aşılanma zamanları henüz gelmediğinden bağışıklıkları oldukça düşüktür. Annelerinden gelebilecek parazit ve mikroorganizmalara karşı dirençsiz haldedirler. Bundan dolayı bu dönemde başka kedileri severken çok dikkatli olunmalı, eller güzelce yıkanmalı, sokakta giyilen kıyafetler eve gelir gelmez değiştirilmelidir. Ne de olsa onlar da birer bebek. Yavru kediler 1 yaşına gelene kadar kitten yani yavru kedi maması kullanmalısınız. Diğer mamalar boyut olarak büyük olduğundan kolay yiyemezler. Ayrıca kitten mamaların besin değerleri daha yüksek olduğundan dolayı gelişimleri için önemlidir.

Yavru kediniz 2 aylıktan küçükse yaş mama ile beslemeye başlayabilirsiniz. Yaş mamaların da parça etli olanlarını değil, püre şeklinde olanlarından tercih etmelisiniz. 10–15 gün geçtikten sonra yaş mamanın içerisine kuru mama karıştırmaya başlayın. Giderek kuru mama oranını arttırıp yaş mamayı da azaltın. Böylelikle kuru mama çiğnemeyi rahatlıkla öğrenmiş olacaktır. Yavru kedilerin sindirim sistemleri henüz tam gelişmemiş olduğundan bu mama alıştırmaları döneminde kusmalar yaşayabilirsiniz.

Diğer hayvanlara göre kediler, mama konusunda çok seçici canlılardır. Bundan dolayı denediğiniz bir çok kedi mamasını beğenmeyebilirler. Bu nedenle kedileri tek tip mama ile beslemek yanlış bir tercihtir. Çünkü Türkiye’de satılmakta olan mamaların %95 i ithal edilmektedir. Zaman zaman bu mamalara ulaşamayabilirsiniz ve sorun yaşayabilirsiniz bu gibi sorunların üstesinden gelmek içinde en başından kedinizi birkaç farklı mamaya alıştırmanız hem kedinizi daha sağlıklı beslemiş olacak hem de herhangi bir sorun yaşamamış olacaksınız.

Yavru kedi maması seçerken bir diğer önemli hususta kedimizin cinsiyle ilgili faktörlerden tüy uzunluğudur. Kediler, kendilerini temizlerken tüy yumakları yutabilirler ve yuttukları bu tüy yumakları sindirim sistemlerinde problemler oluşmasına neden olabilir. Bunun önüne geçebilmek için, özellikle uzun tüylü kediler için üretilen, içeriğinde malt olan mamalar tercih edilmelidir. Bunun yanı sıra bir çok ırk için özel olarak üretilen yavru kedi mamaları da mevcuttur.Kedileriniz için çok fazla çeşit barındıran ve hizmet kalitesine çok güvendiğimiz Markamama.com.tr  ‘yi takip etmenizi öneririm.

Kedinizin hem zihinsel olarak hem de bedensel gelişimi için doğru mama seçimi oldukça önemli bir konudur. Bu nedenle kedi mamalarının ambalajlarında yazan “ süper mama “ ya da “ besleyici içerik” gibi reklam amaçlı yazılan metinlere aldırış etmeyerek içindekiler bölümünü kontrol etmek daha sağlıklıdır.

Yavru kedinizin sağlıklı bir şekilde beslenebilmesi için mamasının Magnezyum, Sodyum, D vitamini, Protein, Lif, Kalsiyum ve Fosfor gibi maddeler bakımından zengin olmalıdır.


Yorum YapYorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.

Kayıtlı Yorumlar