Pankreas - Mide - Rectum ve Anus Hastalıkları - Pancreatitis
8.5.2019 14:55:06

Pancreatitis (Pankreas Yangısı)

Hastalığın tanımı

Pankreas, hayati öneme sahip enzimler üreten bir salgı bezidir. İki ana fonksiyonu vardır. Birincisi insulin salgılayarak vucudun şeker metabolizmasını düzenlemek, ikincisi ise pankreatik enzimleri üreterek sindirime yardımcı olmaktır. Pankreatitis, pankreasın görevini yapamayacak şekilde yangılanmasıdır.

Köpekler genellikle orta yaşlarda bu hastalığa daha duyarlı olmaktadırlar. Schnauzer ve Yorkshire Terrier gibi ırklar akut pankreatitise daha yatkındırlar.

Hastalık sebebi nedir ?

Bazı ilaçlar (bilhassa kemoterapik ), 
Hyperlipidemia ve hypercalcemia gibi metabolik rahatsızlıklar,
Böbrek hastalıkları
Bölgeye baskı yapan tümörler
Ayrıca şok ve kazalar da bu hastalığa sebep olabilmektedir. 
Köpeklerde yağlı gıdalarla beslenme, alışık olmadığı tür ve miktar insan gıdası verildiğinde hastalığın ortaya çıkma yüzdesi artmaktadır.

Hastalığın belirtileri nelerdir ?

Hastalığın hemen farkedilebilen bir çok belirtisi vardır.

İştah kaybı, 
Vücutta sıvı kaybı, 
Yürümede isteksizlik, 
Hasta bir yüz, 
Ağrılı bir karın ve kambur bir yürüyüş, 
Kusma, 
Sarı renkli ve bazen tazyikli bir ishal görülür, 
Çoğu vakada ateş vardır, 
Kalpte aritmi dediğimiz düzensizlik, 
Nefes alma zorluğu, 
Olabilecek kanamalar sonucu intravascular koagulasyon görülebilir, 
Eğer pankreastaki rahatsızlık çok büyükse enzimlerin serbest kalması ile birlikte, hem pankreas hem de çevre dokular çok fazla tahribata uğrar. 
Kronik olan ve tekrarlayan vakalarda dışkı genellikle ishal ve yeterince sindirilmemiş olarak çıkar.

Nasıl önlem alabiliriz ?

Erken teşhisin bilhassa akut formda hayati bir önemi olduğundan bu gibi vakalarda doktora gitmekte gecikmemenin hayati bir önemi vardır.

Eğer tedavinin üzerinde yeterince durulmazsa yada bir komplikasyon oluşursa (karın boşluğunda sıvı toplanması, dolaşım bozukluğu veya kalp problemleri gibi) ölüm olabileceği akıldan çıkarılmamalıdır.

Mümkün olduğu kadar ev yemeklerinden özellikle soslu, baharatlı ve aşırı yağlı gıdalardan uzak tutulmalıdır.

Eğer olay enzim yetmezliği ile ilgili bir durumsa kolay sindirilebilir hazır mamalar veya yemeğine dışardan düzenli bir şekilde enzim türü ilaçlar katılması gerektiğini unutmayın.

Sonuç

Hafif vakalarda yukarıdaki belirtilerin hepsi ortaya çıkmaz. Köpek bir kaç gün içinde tekrar yemek yemeye başlar. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta olayın tekrarlama ihtimalini düşünerek yağlı gıdalardan kaçınılması gereğidir,

Ağır vakalarda 24 saat içinde ölüm ortaya çıkabilmektedir. Bu ölüm ihtimali, şeker hastalığı, hyperadrenocorticism, barsak tıkanmaları, hypothyroidism, epilepsi gibi hastalıklarda ve kilo fazlalığı olayında artış göstermektedir,

Köpek genellikle iştahla yemeğe saldırmasına rağmen kilo kaybı vardır. Sadece bu nedenle eğer tedavinin üzerinde yeterince durulmazsa devamlı yemek yemeye rağmen ölüm ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden bu gibi vakalarda diyetin ve dışarıdan yemeğe katılan enzim türü ilaçların aksatılmadan kullanılması gerekmektedir.


Yorum YapYorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.

Kayıtlı Yorumlar