Forum Kedi Eğitimi ve Psikolojisi Yavru Kedi Tuvalete Nasıl Alıştırılır

Yönetici

Mihav


Kayıt Tarihi :
28.1.2019 10:04:12

Toplam Mesaj :
2


Toplam Konu :
191
27.2.2019 17:23:16
Yavru kedi tuvalete nasıl alıştırılır?
 
Bir çok ailenin evlerine kedi alırken akıllarında onlarca soru şekillenir. Nasıl bakarız?  ,Tatile giderken ne yapacağız? , Kedimizi neyle besleyeceğiz? , tuvalet eğitimini nasıl vereceğiz?  vs vs.
 
Genelde her sorunun cevabı bizde saklı olsa da sadece tuvalet eğitiminde cevap bulmakta tek başımıza zorlanmaktayız.  Kedinize tuvalet alışkanlığını öğretmek istiyorken ilk yapmanız gereken onları öncelikle iyi tanımalıyız.
 
 
Her kedinin kendine has karakterinin olduğu ve bunu yıkmanın zor olduğu unutulmamalıdır. Kediler kendine has hareketleri bireysel tepkileri olan canlılardır. Etobur olan bu memeliler sosyal olarak kendi türleri ile anlaşmada sorun yaşasalar da başka türlerle anlaşması oldukça zordur. Evcilleştirilmeleri de çok uzun yıllara dayanmasının sebebi de çevreye olan güvensiz yaklaşımları olsa gerek. Kediler bu güvensiz yaşam alışkanlıkları ile aslında kendilerini korumayı  hedeflemektedir. Koruma güdüleri her alanda olduğu gibi yaşam alanlarında kendilerine tehdit gördüğü diğer canlılara karşı gösterdikleri çabalardan biri olan; iz bırakmama en önemlileridir. Kediler tuvalet ihtiyaçlarını giderdikten sonra çevredeki diğer canlılara iz bırakmamak için çiş ve kakalarını örterler. İşte bu doğal alışkanlıkları bizler için aslında kedinin tuvalet eğitimini kolaylaştıran en önemli özellikleridir. İçgüdüsel olarak mutlaka kaka ve çişlerini örtmek istiyorlarsa bizde bu içgüdülerine kolay bir kaç işlem yaparak tuvalet eğitimini vermiş olacağız demektir. 
 
Evde sizi rahatsız etmeyecek ve kedinizin kolaylıkla ulaşacağı bir kum, tuvalet eğitiminde olmazsa olmazlarındandır. Bu imkanı ona sağlamak için kedi kum kabına ihtiyaç duyan aile kendi kullanım kolaylığına göre bir kum kabı seçmelidir ki: alabildiğince çeşitlilik arz eden kum kapları , kapalı bir kabin yada açık standart içine kum dökebileceğiniz bir haznede olabilir.
 
 

 

Kapalı kedi tuvaletlerinin en büyük avantajı kokunun ve kumun etrafa yayılmasını en aza indiren ürünler olmasıdır. Üstelik kediler tuvalet ihtiyaçlarını görürken etrafın kendilerini izlemesini ve görmesini istemeyen canlılar olduğundan daha rahat ihtiyaç giderdikleri düşüncesindeyiz.Uygun yere yerleştirdiğiniz kedi kum kabına kokuyu hapseden yapılan çiş yada kakayı kedinin kolay saklayacağı emiş gücü yüksek kum seçilmelidir. Kedi kumları farklı kullanım tarzlarında olabilmektedir. Topaklaşan, emen, iri taneli, ince taneli, parfümlü çeşitleri olan kedi kumlarından son zamanlarda rağbet gören silika kedi kumlarıdır.
 
 
Bazen bu seçimi kediniz belirler. Kimi kediler istemediği  yada hoşlanmadığı kuma çiş yada kaka yapmayı  reddederler ki ; buda istenmeyen çiş kazalarına sebep olabilir.
 
Kısaca doğru kum kabı ve kum seçimi yapılınca kedileri  tuvalete alıştırmak oldukça kolaydır. Bazen siz tüm olanakları sağlasanız da kediler evde başka yerlere ve saksılara çişlerini yaparlar. Bununun sebebini  bulmak oldukça karmaşık olsa da ilk akla gelen kedinin en başta söylediğimiz kişilikli olmaları ve bir şeyleri protesto etmesi  yada sizi cezalandırması olabilir. Kediler temizliklerine oldukça düşkün calılardır ve kum kabının biraz kirli olması onların kabın içine girmesini engelleyebilir. Bu sebeple kedilerin dışkı ve idrarları sürekli olarak uzaklaştırılmalı ve kum kabına sürekli kum ilave edilmelidir. Dışkı ve idrar atıklarının minik partiküller halinde kumda kalacağı unutulmamalı ve 15-20 günde bir kum komple değiştirilmeli ve kum kabı yıkanmalıdır.
 
 
Kediniz saksılara çiş yapmayı çok tercih edenlerdense bu karmaşık bir durumdur ve bu alışkanlıktan vaz geçirmek oldukça zordur. Bazen anlamsız bir inatla ne yaparsanız yapın buna devam eder. Bunun sebebi  bulunmasa da doğal kumda var olan fenomenler olduğu düşünülmektedir. Size en pratik önerimiz alüminyum folyolardan yada iri çakıl taşlarından saksılara dekor yapmanızdır. Bu sayede kedinin kumla temasını keserek onun saksıya tuvalet yapmasını engelleyebilirsiniz.
Kedinizi kızgınlık yani çiftleşme isteğinin en üst seviyede olduğu dönemde partnerlerine randevu vermek amacı ile evin çeşitli yerlerime koku bırakabilir. Özellikle dişi kedilerin kaka yapmaları oldukça sık görülen bir durumdur.
 

Bazen çiş ve kaka kazaları bir hastalığın belirtisi ya da habercisi olabilir. Özellikle sistit dediğimiz idrar yolları enfeksiyonlarında kediler kum yerine dışarı yaparlar.  Adeta size idrar yollarındaki kanamayı göstermek isterler.  Eğer böyle bir şüpheniz varsa ilk yapmanız gereken vakit kaybetmeden veteriner hekime müracaat etmenizi tavsiye ederiz.

İşte yukarıdaki çiş ve kaka kazaları haricinde kedilere tuvalet eğitimi vermek oldukça kolaydır. Sizin de yavru yada yetişkin kediye tuvalet eğitimi vermek istiyorsanız ilk yapmanız gereken bir kum kabı ve kedi kumu almaktır. Kabaca yukarıda saydıklarımızda tuvalet eğitimin in olmadığından değil kedilerin çevresine anlatmak istediğindendir.

 

 
 

BRK
18.7.2019 16:26:46
BRK
18.7.2019 15:16:01

Üye

caners3434

Kayıt Tarihi :
17.6.2019 11:52:15
Toplam Mesaj :
1
Toplam Konu :
0
17.6.2019 11:55:04

Kedi kumu yavruların tuvalet döneminde kullanılması gereken en önemli ürünlerden bence hem temizlik hemde büyük rahatlık sağlıyor.