Forum Kedi Irkları Birman Kedisi Hakkında

Üye

blueenet


Kayıt Tarihi :
3.5.2019 15:32:18

Toplam Mesaj :
0


Toplam Konu :
1
3.5.2019 15:33:49

Birman Kedisi 

Birman kedisi hakkında:Güneydoğu Asya kökenli bir tür kısa saçlı yerli keditürüdür. Bu cinsin modern çeşitliliğinin Siyam kedisi ile melezleme yoluyla yaratıldığı 20. yüzyılın başlarında İngiltere ve ABD’ye tanıtılmıştır (bugün iki, biraz farklı Burma cins standardı vardır: Avrupa ve Amerikan). Birman kedisi çoğunlukla evcil hayvan olarak tutulur, ancak iyi mizaç ve güzel görünümü sayesinde gösteri kedisi olarak da çok popülerdir.

Özellikleri

  1. 8 ila 13 kilo ağırlığa ulaşabilen orta büyüklükte bir kedidir.
  2. Birman kedisi koyu kahverengi, şampanya, platin, mavi veya kremsi kahverengi renkte olabilen kısa, ipeksi ve parlak bir kürke sahiptir.
  3. Birman kedisi yuvarlak başlı, büyük, oval veya badem şeklinde yeşil (veya mavi) gözlere, yuvarlak uçlu orta boy kulaklara, sağlam, kaslı gövdeye, oval veya yuvarlak pençeli uzun bacaklara ve yuvarlak uçlu düz kuyruka sahiptir.
  4. Birman kedisi aynı zamanda “ipeğe sarılı tuğla” olarak da bilinir, çünkü şaşırtıcı derecede ağır olan atletik ve şık bir gövdeye sahiptir.
  5. Birman kedisi Tayland kökenlidir. Tay dilinde adı “güzel, şanslı ve görkemli görünüm” anlamına geliyor. Birman kedisi başlangıçta tapınaklarda ve saraylarda tutuluyordu. 18. yüzyılda Burma ile tanıştı.
  6. Birman kedisi meraklı, zeki, eğlenceli ve enerjik bir kedidir. Çeşitli interaktif oyuncaklarla araştırmayı ve oynamayı sever.
  7. Birman kedisi, insanlarla zaman geçirmekten hoşlanan dost canlısı kedidir. Sahibinin omzunda dinlenmeyi ve kendisini iyi hissetmediğinde sahibini rahatlatmayı sever.

BRK
18.7.2019 16:26:46
BRK
18.7.2019 15:16:01