Kedilerde Kısırlaştırma Sonrası Bakım
19.2.2019 17:46:48

Uzun gelgitler, detaylı araştırmalar ve sonu belirsiz ikilemler sonrasında o malum kararı aldınız, kedinizi kısırlaştırmaya karar verdiniz. Bunu yapmak için pek çok geçerli ve faydalı sebebiniz olduğunu biliyorsunuz, ancak bunun her şekilde hem sizin hem kediniz için sancılı bir süreç olacağı gerçeğini değiştirmiyor. Kısırlaştırma süreci ve sonrası ile ilgili kafanızda birbirinden farklı sorular oluşuyorsa bu yazımız size yardımcı olacaktır.


 

 

Kısırlaştırma Sonrası Kedimi Ne Zaman Eve Götürebilirim?

Eğer her şey yolunda giderse – ki kedilerde kısırlaştırma operasyonlarında herhangi bir sorun çıkması çok düşük bir ihtimal – kediniz büyük bir ihtimalle ameliyatın olduğu aynı gün sizinle birlikte evinize dönebilir. Bazı veteriner kliniklerinin kedileri ameliyat sonrasında bir gece kontrol altında tutma gibi bir politikaları olabiliyor; bunu ameliyattan önce doktorla konuşarak netleştirmekte fayda var.

Aslına bakarsanız bu sorunun cevabı teoride hayır, ancak bazı durumlarda kısırlaştırma sonrası kedilerde beklenenin dışında davranış, hal ve hareketler oluşabiliyor. Söz konusu kısırlaştırma sonrası davranış değişimi olduğu zaman pek çok kedi sahibinin en korktuğu durum, kedilerinin daha az samimi ve şefkatli davranmaya başlaması ihtimali oluyor. Muayyen dönemindeki dişi kediler genellikle bu dönemlerde saplantılı düzeyde şefkatli oluyor ve sürekli ilgi istiyorlar. Tabii ki bu dönemler kısırlaştırma sonrası ortadan kalktığı için ister istemez bu aşırı şefkat ve ilgi durumu da artık gerçekleşmiyor. Bununla birlikte kısırlaştırma kedinizin standart şefkat ve ilgi beklentisini hiçbir düzeyde etkilemez.

Bazı kedi sahipleri ise doğum yapmadan kısırlaştırılan kedilerin normalden daha agresif ve saldırgan bir hal aldıklarını gözlemleyebiliyorlar. Bu gözlem ve tecrübelerin yanı sıra belirtmek gerekir ki her bir kedi birbirinden farklı ve eşsizdir, bu da kısırlaştırma sonrası her birinin farklı tepki ve davranışlar sergileyebileceği anlamına gelir. Genel olarak baktığınızda ise kısırlaştırmanın kedinizin davranışları ve size karşı tutumu üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur diyebiliriz.

 

Kısırlaştırma Sonrası Kedim Kilo Alır Mı?

Burada her şeyden önce belirtmek gerekir ki ameliyatın kendisi kilo alımına yol açan bir prosedür değildir. Bu maalesef kedilerini kısırlaştırmayı düşünen insanları süreçten soğutan, yaygın olarak bilinen bir kedi efsanesi.

Bununla birlikte şunu vurgulamakta fayda var: Eğer kedinizi kısırlaştırıldıktan sonra, kısırlaştırılmadan önceki ile aynı miktar ve oranlarda beslerseniz kesinlikle kilo alacaktır. Bunun temel sebebi, kısırlaştırılan bir kedinin metabolizmasının işlem sonrası daha yavaş çalışmaya başlamasıdır. Bu yüzden de steril bir kedinin prosedür sonrası daha az kalori tüketmesi gerekir.

Eğer ameliyat sonrası kedinizin kilo aldığını fark ederseniz ya verdiğiniz mama miktarını azaltın ya da kısırlaştırılmış kedilere özel mamaya geçin. Bununla birlikte kedinizin rutinine birkaç egzersiz ve hareket eklemek de faydalı olacaktır.

 

Kedim Neden Ameliyat Sonrasında Titriyor?

Kısırlaştırma ameliyatı sonrası kedilerde en sık görülen yan etki titremeleri oluyor. Bunun birden çok sebebi var. Her şeyden önce kediniz anestezi sonrası düşen vücut sıcaklığı ile baş ederken üşüyor olabilir. Kısırlaştırma sonrası bakım sırasında en önemli şey kedinizi sıcakta tutmanız ve her zamanki vücut sıcaklığına bir an önce geri dönmesini sağlamanızdır. Bununla birlikte ameliyat sonrası ağrı da titremeler yaşamasına sebep olabilir. Büyük bir ihtimalle veteriner zaten hali hazırda kedinize ağrıları için bir ağrı kesici ilaç yapmıştır, o yüzden de veteriner kontrolü ya da tavsiyesi altında olmadıkça kedinize ekstradan ağrı kesici vermeniz doğru olmaz.

Buraya dikkat: Eğer kediniz ameliyat sonrası geceyi atlattıktan sonra hala titriyorsa mutlaka ama mutlaka veterineriz ile iletişime geçin.

 

Kısırlaştırıldıktan Sonra Kedime Nasıl Bakmalıyım?

Kısırlaştırma ameliyatının akabinde kedinizi eve götürmek üzere klinikten ayrılırken veterineriniz size gerekli talimat ve uyarıları yapacaktır. Her ne olursa olsun bu talimatlara uymanız çok önemlidir. Pek çok klinik kısırlaştırma sonrası yapılması ve yapılmaması gerekenler ile ilgili hazırda yazılı bir rehber bulunduruyor; siz de veterinerinizden bu rehberi isteyebilirsiniz.

Genellikle ameliyattan yaklaşık 6-8 saat sonra kedinize mama verebilir duruma geleceksiniz, ancak kediniz büyük bir ihtimalle mamayı yemek istemeyecektir. Bu oldukça doğaldır, ne de olsa hala anestezinin ve ağrı kesici ilaçların etkisindedir ve ufak bir iştah kaybı yaşayabilir. Eğer kediniz ameliyattan 24 saat geçtikten sonra hala yemek yememe konusunda ısrarcıysa yine veterinere danışma vaktiniz gelmiş demektir.

Kısırlaştırma sonrası bakım ile ilgili bir diğer önemli nokta, kediyi ameliyat sonrasında sakin, sessiz ve sıcak bir ortamda tutmanızdır. Kediniz bu korunaklı alanda en az 2 hafta geçirmeli ve hem fiziksel hem ruhsal olarak kendini yenilemelidir. Eğer siz de bir ameliyat geçirdiyseniz, ameliyat sonrası ruh halinizi hatırlayın ve kendinizi kedinizin yerine koyun; o da yüksek ihtimalle sizin de yaşamış olduğunuz aynı hassasiyet ve yorgunluğu yaşıyordur. Bu 2 hafta boyunca diğer evcil hayvanları ve çocukları kedinizden uzak tutun; gereksiz heyecan, stres ve korku kedinizin iyileşme sürecine zarar verecektir.

Kısırlaştırma sonrası 2 hafta boyunca kedinizi dışarıya çıkartmak da doğru bir hamle olmayabilir. Anestezi ve ağrı kesici ilaçlar ile bir miktar zayıflayan bünye, dışarıdan alacağı mikrop ve virüslere karşı daha açık olacağı için olmadık yere kedinizin hastalanmasına sebep olabilir. Bununla birlikte dış ortamlardaki pire ve bitler kedinizin ameliyat yarasına konarak enfeksiyon kapmasına da yol açabilir. Söz ameliyat kesiğinden açılmışken onu da düzenli olarak kontrol etmeyi unutmayın. Eğer dikişler etrafında herhangi bir şişkinlik ya da kızarıklık fark ederseniz hemen veterinerinizi arayın. Dikiş izinden ilk günler pembemsi bir sıvı akabilir; bu iyileşmekte olan bir yara için oldukça normaldir. Öte yandan yeşil, beyaz ya da sarımsı bir akıntı veteriner alarmını işaret eder.

Kedinizin dikişleri doktorun işlem tercihine bağlı olarak içeride ya da dışarıda olabilir. Dışarıda olan dikişlerin dezavantajı, kedinizin onlardan rahatsız olup onları çıkartmaya çalışmasıdır, bu nedenle ameliyat öncesinde bu konu ile ilgili mutlaka veteriner ile konuşun ve dikişlerin nasıl konumlanacağı ile ilgili bilgi alın. Kediniz içgüdüsel olarak yarasını yalamaya ve çiğnemeye çalışacaktır; mümkün olduğunca bunu yapmasını engelleyin.


Her şey bir yana bu kısırlaştırma süreci boyunca minik tüylü dostunuza bol bol sevgi, ilgi ve şefkat göstermeyi unutmayın; ne de olsa sevgi her şeyin ilacıdır!


Yorum YapYorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.

Kayıtlı Yorumlar